Kolonoskopie

Co je to?

Koloskopie nebo také kolonoskopie je endoskopická vyšetřovací a léčebná metoda. Pomocí zvláštní ohebné trubice umožňuje lékaři nahlédnout dovnitř dolní části trávicího ústrojí – konečníku a tlustého střeva.

Kdy se používá?

Tenké endoskopické přístroje umožňují nahlédnout do vnitřku těla a přijít na příčinu obtíží. Koloskopie se využívá k diagnostice zánětlivých a nádorových onemocnění tlustého střeva a při hledání zdrojů krvácení. Vyšetření obvykle předepisuje a provádí internista gastroenterolog nebo chirurg. Může ho také indikovat(doporučit) praktický lékař.

K čemu bude?

Koloskopie odhalí změny sliznice tlustého střeva ukazující na zánět nebo nádor Umožňuje odběr vzorků tkáně nebo odstranění drobných nádorků(polypů) Tím kromě diagnostiky přispívá též k léčbě. Včasná diagnóza slizničních změn a nádorů umožní dřívější zahájení léčby. Pravidelné preventivní prohlídky zabrání jejich nepozorovanému růstu. Koloskopie tím může zachránit život.

Co je potřeba?

K endoskopickému vyšetření tlustého střeva se používají ohebné koloskopy. Jde o přístroje vzhledu silnější hadice. Na jednom konci přístroje je obvykle okulár, kterým lékař vyšetřuje. Kromě okuláru obsahuje konec v rukou lékaře ovládací zřízení na regulaci zakřivení a otáčení přístroje. Samotná hadice obsahuje vedle optických vláken ještě světlovod, pracovní kanál a kanálky na oplachování vodou a napouštění plynu. Na druhé straně přístroje, určené k zavedení do těla, je objektiv a vyústění kanálů. Pracovní kanál umožňuje zavedení speciálních nástrojů (bioptických kartáčků a klíštěk, elektrokauterů). Do ovládací části přístroje ústí kabel s konektorem. Ten se připojuje na zdroj světla, insuflátor vzduchu a odsávačku. Některé endoskopické systémy umožňují přenos obrazu na barevný monitor a videozáznam vyšetření.

Jaký je princip?

Uvnitř hadice přístroje se ukrývá množství přesně srovnaných skleněných vláken. Optické vlákno je ohebné a současně dobře vede světlo. To se šíří díky odrazům uvnitř vláken. Zvláštní endoskopické světlo (studené světlo) přiváděné světlovodem dovnitř vyšetřovaného orgánu se optickými vlákny vrací k oku vyšetřujícího lékaře. Uspořádání vláken zajišťuje, že se lékaři zobrazuje přesný a díky čočkám objektivu a okuláru zvětšený obraz vnitřku těla. Pro zajištění lepšího přehledu se při koloskopii používá vzduch. Ten při vyšetření proudí přístrojem do střeva a rozpíná jeho stěny.

Jak se připravit?

Vyšetření předchází zvláštní příprava. Jejím cílem je dokonalé vyčištění střeva. Jen tak je možné provést vyšetření co nejlépe a nejpřesněji. Konkrétní postup přípravy na koloskopii se liší podle pracoviště. Váš lékař Vám dá podrobný návod. Poslední jídlo před vyšetřením byste měli sníst v poledne den před vyšetřením. Potom můžete pouze pít. Užijete předepsanou dávku projímadla a budete se postupně vyprazdňovat. Před vyšetřením obvykle dostanete uklidňující injekci. Po její aplikaci nemůžete po zbytek dne řídit motorové vozidlo. Zajistěte si odvoz.

Jak vyšetření probíhá?

Před vyšetřením si podle pokynů sestry klient odloží v kabince a položí se na levý bok na vyšetřovací stůl. Před výkonem se obvykle aplikuje injekce, která omezí vnímání nepříjemných pocitů. Lékař zavede konečníkem do střeva ohebnou hadici. Při zavádění asistuje sestra, která občasným zatlačením na břišní stěnu pomáhá posunu přístroje ve střevě. Během výkonu se budou stěny střeva rozpínat malým množstvím vzduchu z přístroje. Je to důležité pro zajištění dobré viditelnosti. Rozpínající se střevo může navodit nepříjemné pocity. Při koloskopii může lékař odebrat vzorky tkáně nebo odstranit polypy. Tento úkon je bezbolestný. Vyšetření trvá zhruba 20 minut. Po vytažení přístroje zůstává klient asi ještě půl hodiny klidně ležet.

Kdy bude výsledek?

Výsledek vyšetření Vám sdělí lékař okamžitě po výkonu. V případě, že provedl odběry vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.

Co vyšetření ukáže?

Odhalí odchylky od normálu na sliznici tlustého střeva. Normální sliznice má obvykle růžovou barvu. Zarudlá místa mohou znamenat zánět. Polypy vypadají jako výrůstky do dutiny střeva. Některé mohou krvácet. Nepřiměřené zúžení průsvitu střeva budí podezření na nádor. Z vybraných míst odebírá lékař vzorky, které podezření vyvrátí nebo potvrdí.

Kam povedou další kroky?

Po krátkém odpočinku se můžete obléct a odejít. Dostali jste injekci na uklidnění a proto nesmíte řídit motorové vozidlo. Zvláštní situace nastává v případě, že lékař odstranil polypy. Budete poučeni o možných komplikacích a dostanete doporučení na dietní opatření pro následující den.

Dostupnost vyšetření

Koloskopické vyšetření obvykle provádí gastroenterologické nebo specializované proktologické ambulance.

Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 711
print 417 514 709
local_post_office info@nedu.cz
Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 761
local_post_office lekarna@nedu.cz