Gynekologické vyšetření

Co je to?

Gynekologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných za účelem stanovení diagnózy onemocnění vnějších nebo vnitřních ženských pohlavních orgánů. Základní gynekologické vyšetření se skládá z odběru anamnézy, fyzikálního vyšetření a zhotovení stěrů z pochvy a děložního čípku.

Kdy se používá?

Gynekologické vyšetření slouží k diagnostice zánětů ženských pohlavních orgánů, poševních výtoků, bolestí při pohlavním styku, neplodnosti nebo nádorových změn. Provádí se i v rámci prevence, při předpisu antikoncepce a v průběhu těhotenství. Vyšetření provádí gynekolog.

K čemu bude?

Pravidelné preventivní kontroly přispívají k udržení zdraví a plodnosti. V případě obtíží (výtok, krvácení, nepravidelnosti cyklu, bolesti podbřišku) odhalí jejich příčinu a umožní nasazení odpovídající léčby. Určí velikost a umístění pohlavních orgánů a informuje o jejich případných odchylkách.

Co je potřeba?

Vyšetření se provádí v gynekologickém vyšetřovacím křesle. Gynekolog má na rukou gumové rukavice. K vnitřnímu vyšetření slouží speciální gynekologická zrcadla. Umožňuje lékaři volný pohled na vnitřní orgány. Stěry se provádí pomocí smotků namotaných na špejli. Čípek lze ve zvětšení prohlédnout pomocí speciálního mikroskopu (kolposkopu).

Jaký je princip?

Při gynekologickém vyšetření lékař pohledem hodnotí stav vnějších a vnitřních pohlavních orgánů. V případě potřeby provede další doplňková vyšetření (stěry, odběr vzorků na histologické vyšetření, ultrazvuk, krevní testy).

Jak se připravit?

Gynekologické vyšetření se provádí mimo dobu menstruačního krvácení. Před návštěvou ordinace by se žena měla osprchovat. Je vhodné si na sebe obléci sukni nebo delší svetr. Před vyšetřením je vhodné se vymočit.

Jak vyšetření probíhá?

Po příchodu do ambulance se lékař zeptá, co klientku přivádí, případně jak a kdy vznikly problémy. Dalšími cílenými dotazy se podrobně vyptá na rodinu, osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění. Zvláštní pozornost věnuje gynekologické anamnéze. Bude ho zajímat, kdy začala menstruovat, jak dlouhý je cyklus a kdy měla poslední měsíčky (směrodatný je první den menstruace). Zeptá se, jestli už zahájila pohlavní život, jakou používá antikoncepci, kolikrát byla těhotná, kolikrát rodila a zda prodělala spontánní potrat nebo podstoupila umělé přerušení těhotenství. Před vyšetřením si odloží a posadí se na gynekologické vyšetřovací křeslo. Lékař si natáhne gumové rukavice. Pohledem zhodnotí stydké pysky, poštěváček, poševní vchod a ochlupení genitálu. Následuje vyšetření pomocí gynekologických zrcadel, která gynekolog zavede do pochvy. Po zkontrolování pochvy a prohlédnutí děložního čípku kolposkopem provede z jejich stěn stěry. Po vyjmutí zrcadel může následovat vyšetření pohmatem. Lékař kontroluje velikost, polohu a stav dělohy, vaječníků a porodních cest. Součástí gynekologické prohlídky obvykle bývá i vyšetření prsou a podpažních jamek pohmatem.

Kdy bude výsledek?

Výsledek vyšetření je ihned po jeho ukončení. Lékař napíše zprávu s jeho závěry. Výsledky laboratorních vyšetření jsou známy podle jejich typu do několika minut, hodin nebo následující den. V případě odběru vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.

Co vyšetření ukáže?

Pohlavní orgány mají za normálních okolností svoji obvyklou velikost a umístění. Nenesou známky zánětu nebo infekce. Stěry neprokáží buněčné změny. Bolestivost a výtok z dělohy mohou být známkou pohlavně přenosné choroby. Zánět nebo srůsty mohou způsobovat bolestivý pohmat vnitřních pohlavních orgánů. Přítomnost buněčných abnormalit může znamenat rozvíjející se nádorové onemocnění.

Kam povedou další kroky?

Gynekologické vyšetření nijak neomezuje.

Dostupnost vyšetření:

Gynekologické vyšetření provádí specialista v gynekologické ambulanci.

Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 711
print 417 514 709
local_post_office info@nedu.cz
Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 761
local_post_office lekarna@nedu.cz