Fibroskopie

Co je to?

Gastroskopie nebo jinak fibroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Pomocí zvláštní ohebné trubice umožňuje lékaři nahlédnout dovnitř horní části trávicího ústrojí.

Kdy se používá?

Gastroskopie se využívá k diagnostice zažívacích problémů, bolestí břicha, chudokrevnosti a podezření na krvácení (z jícnu, žaludku nebo dvanáctníku). Vyšetření obvykle provádí internista gastroenterolog.

K čemu bude?

Gastroskopie odhalí změny sliznice, zánět, krvácení, vřed nebo nádor. Díky zvláštnímu pracovnímu kanálu v přístroji a speciálním miniaturním kartáčkům a kleštím umožňuje odběr bioptických vzorků z horní části trávicího ústrojí. Kromě diagnostiky často endoskopie přispívá i k terapii. Přehlédnutí sliznice jednotlivých oddílů trávicího ústrojí ukáže stupeň jejího poškození. Podle něj lékař předepisuje vhodnou léčbu. Opakované vyšetření umožní sledovat její účinnost.

Co je potřeba?

K endoskopickému vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku se dnes již výhradně používají ohebné fibroskopy. Jde o přístroje vzhledu tenké hadice. Na jednom konci přístroje je okulár, kterým lékař vyšetřuje. Kromě okuláru obsahuje konec v rukou lékaře ovládací zřízení na regulaci zakřivení a otáčení přístroje. Samotná hadice obsahuje vedle optických vláken ještě světlovod, pracovní kanál a kanálky na oplachování vodou a odsávání vzduchu, zdroj světla a odsávačku. Endoskopické systémy umožňují přenos obrazu na barevný monitor.

Jaký je princip?

Uvnitř hadice přístroje se ukrývá množství přesně srovnaných skleněných vláken. Optické vlákno je ohebné a současně dobře vede světlo. To se šíří díky odrazům uvnitř vláken. Zvláštní endoskopické světlo (studené světlo) přiváděné světlovodem dovnitř vyšetřovaného orgánu se optickými vlákny vrací k oku vyšetřujícího lékaře.

Jak se připravit?

Důležitým předpokladem pro bezpečné a důkladné provedení gastroskopie je prázdný žaludek. 6 hodin před vyšetřením proto nesmí klient nic jíst ani pít. Bude- li aplikována zklidňující injekce, je nutno mít doprovod, zajišťující odvoz!

Jak vyšetření probíhá?

Před vyšetřením si podle pokynů sestry oodloží klient v kabince a položí se na levý bok na vyšetřovací stůlAplikuje se injekce na zklidnění nebo sprej umrtvující sliznici kořene jazyka a tlumící dávivý reflex (pak se nemůže 2 hodiny jíst a pít!). Lékař zavede ústy ohebnou hadici přístroje a instruuje jak ji bez větších problémů polykat. Po zavedení vloží do úst ochranný gumový kroužek, Během vyšetření může lékař odebrat malé vzorky tkáně. Vyšetření trvá jen několik minut. I když může být spojeno s nepříjemnými vjemy, není bolestivé.

Kdy bude výsledek?

Výsledek vyšetření sdělí lékař okamžitě po výkonu. V případě, že provedl odběry vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.

Co vyšetření ukáže?

Přehledné zobrazení trávicí trubice odhalí odchylky od normálu.

Kam povedou další kroky?

Po skončení vyšetření zůstává klient ještě asi půl hodiny v klidu v čekárně. Přechodně může cítit škrábání v krku. Při vzniku obtíží se neprodleně obraťí na lékaře.

Dostupnost vyšetření:

Fibroskopické vyšetření obvykle provádí specializované gastroenterologické ambulance.

Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 711
print 417 514 709
local_post_office info@nedu.cz
Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 761
local_post_office lekarna@nedu.cz