Echokardiografie

Co je to?

Echokardiografie nebo jen krátce ECHO je ultrazvukové vyšetření srdce. Ultrazvuk je naprosto bezbolestná a neškodná zobrazovací metoda.Patří mezi zcela běžná vyšetření.

Kdy se používá?

Vyšetření srdce ultrazvukem patří mezi základní vyšetřovací metody v kardiologii. Nijak nezatěžuje, a proto se používá ve všech případech, kdy je potřeba z jakéhokoliv důvodu zobrazit srdce v pohybu, ověřit jeho schopnost pumpovat krev, změřit jeho rozměry nebo ověřit stav chlopní. Může se jednat o stavy po infarktu, podezření na zvětšení (hypertrofii) srdce, zánět srdeční nitroblány (endokardu), nedomykavost chlopní apod. Vyšetření obvykle indikuje internista, kardiolog, praktický lékař. Provádí ho kardiolog.

K čemu bude?

Echokardiografie se používá k vyšetření srdečních funkcí a parametrů jednotlivých srdečních oddílů. Ultrazvukové vlny dokáží bez bolesti vytvořit „řez“ srdcem. Umožní lékaři nahlédnout do všech srdečních oddílů, změřit jejich velikost, pohyblivost a tloušťku stěny. Zobrazí srdeční chlopně v akci a informuje o jejich velikosti i struktuře. Barevné dopplerovské zobrazení ukáže tok krve v jednotlivých fázích srdeční činnosti.

Co je potřeba?

Ultrazvukový přístroj se skládá ze sondy napojené na přístroj s ovládacím pultem a zobrazovacím monitorem. Pro lepší zobrazení se na ultrazvukovou sondu nebo přímo na vyšetřované místo nanáší průhledný gel.

Jak se připravit?

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Můžete jíst i pít bez jakýchkoli omezení.

Jak vyšetření probíhá?

Po vstupu do místnosti si na pokyn lékaře odloží klient oblečení a položí se na lehátko. Vyšetření probíhá v poloze na zádech nebo na boku. Trvá asi 10 minut.

Kdy bude výsledek?

Výsledek vyšetření vidí vyšetřující lékař již v průběhu na obrazovce přístroje. Může obraz zastavit a provádět potřebná měření. V případě potřeby jej vytiskne a přiloží k nálezu. Po vyšetření napíše zprávu, kterou dostanete okamžitě k dispozici.

Co vyšetření ukáže?

Lékař z obrazu získává přehled o síle srdečních stěn, o velikosti síní a komor, o průměru chlopní a velkých cév. Vyšetření srdce v akci ho informuje o pohyblivosti jeho jednotlivých částí, schopnosti srdečního svalu relaxovat, stahovat se a vypuzovat krev, o funkci chlopní, o rychlosti a množství protékající krve a tvorbě vírů v srdečních dutinách.

Kam povedou další kroky?

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete odejít a věnovat se libovolné činnosti.

Dostupnost vyšetření:

Ultrazvukové vyšetření srdce provádějí specializované kardiologické ambulance.

Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 711
print 417 514 709
local_post_office info@nedu.cz
Městská nemocnice Duchcov, Nemocniční 264, Duchcov 419 01
phone 417 514 761
local_post_office lekarna@nedu.cz